De Sutter, artık ses ver!


Geçtiğimiz sezon ligin 3.Haftası’nda karşılaştığımız Beşiktaş ile bu hafta 11.haftada karşılaşacağız,. Cüneyt Çakır`ın yönettiği facia karşılaşmada rakip 86. dakikada Olcay Şahan`la bulduğu gol ile bir anda 3 puanı alıp gitmişti. Maç sonunda Şenol Hoca`nın açıklamaları takım olma yolunda olduğumuz yönündeydi ve lig sonunda da öyle oldu.
Şenol Hoca`nın bir yıl içinde başında olduğu iki takımın mücadelesinde Bursaspor önceki senenin 10. hafta sonundaki performansında Bursaspor yine 15 puanda ve Biliç`in Beşiktaş’ı ise 20 puanla lider durumdaydı.

Fakat bu sezon Bursaspor`un başında Ertuğrul Sağlam, Beşiktaş`ın başında ise Şenol Güneş var. Bursaspor geçen seneki kadrodan sadece 5 futbolcu yer alırken Beşiktaş`ta ise yaklaşık 14 oyuncu yer alıyor. İskelet kadro Bursaspor`da komple değişirken rakip giden 3 oyuncunun yerine sadece 3 takviye yapmış durumda.

Beşiktaş ile tribün husumetinin yanı sıra sahada yıllardan bu yana gelen rekabet bu maçın önemini daha da arttırıyor. Tüm futbol kamuoyunda şu anda en etkili hücum futbolunu oynayan Beşiktaş gösteriliyor; diğer yandan bir türlü etkili bir takım oyunu ortaya koyamayan Bursaspor`un bu maçta nasıl bir sonuç alacağı gerçekten merak konusu.
Peki ne yapmamız gerekiyor Beşiktaş`ı yenmek için?

Geçen sezon en çok sıkıntı çektiğimiz defans hattında Tomas Sivok cezalı fakat yerine oynaması beklenen Dany`nin atletik performansı biraz olsun gönüllere su serpiyor. Beşiktaş`ın etkili orta sahasına karşı bence Ricardo Faty`nin yanında mutlaka Hajime Hosogai`nin oynaması gerekiyor çünkü çevik ve hırslı oyun tarzıyla Sosa ve Oğuzhan`la başa çıkmada etkili olur.
Yan savunmalarda Luis Advincula ve Emre Taşdemir her zamankinden çok daha fazla etkili olmak zorunda fakat hücuma çok çıkmayı düşünürlerse ani kontralarda zor durumlara düşebiliriz. Bence Ertuğrul Hoca yan kanatların çok fazla ileri çıkmasına müsaade etmeyecektir. Filipe Josue`nin bu seneki performansı "ne seninle ne sensiz !" şarkısını adeta söyletir oldu, bu maç Josue için aslında bir fırsat olacaktır aynı zamanda bu maçta Bursaspor`da ki geleceğini de belirleyecek diye düşünüyorum.

Beşiktaş`ta ileri çıkmayı çok seven kanat savunmacıları Beck ve İsmail Köybaşı karşısında Balazs Dzsudzsak ve Miroslav Stoch bence maçın skor anlamında kaderini belirleyecek. Hücuma çıkan Beşiktaş kanat beklerinin boşalttığı kulvarları Dzsudzsak ve Stoch`un tam etkili olacakları bir maç olacaktır. Bu ikilinin içeri yapacağı ortalarda Tomas Necid fırsatçılığını konuşturmaması için hiç bir sebep yok.
Tomas Necid demişken gözden kaçan bir noktaya değinmek gerek! Tom De Sutter geldiği günden bu yana verilen şansları iyi değerlendiremeyen ve Tomas Necid`in arkasına saklanan De Sutter konusu artık can sıkmaya başladı ve artık ses vermeli. Evet Necid formda ama sürekli bu futbolcunun sırtında gidemeyiz, lig çok uzun ayrıca Türkiye Kupası maçları var.       
 
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 343