• Ana Sayfa
  • »
  • FATİH TERİM ve TFF NE İŞ YAPAR? (1)

FATİH TERİM ve TFF NE İŞ YAPAR? (1)


Medyada Fatih Terim`LE ve TFF ile ilgili eleştirilerin dozu ve şiddeti giderek artıyor ve bitmeyecek gibi duruyor.

Mehmet TAN

Uzan yıllar antrenör ve antrenör eğitimlerinin içinde yer alan birisi olarak, ülkemin ve kentimin büyük kapasitesinin farkındayım. VE Avrupa da futbol eğitiminin gelişim süreçleri hakkında da yeterli birikimim olduğunu düşünüyorum... Bakılım Avrupa`da, Türkiye`de ve Bursa’da 16 yıl gibi bir sürede neler yaşandı. 

1970 - 2000 yıllara arası; Hollanda, Belçika, İspanya, Fransa gibi ülkeler, insan ve kulüp kaliteleri gereği ve birbirlerinden de yararlanarak önemli yol aldılar. Bu döneme Türkiye, futbol eğitimine odaklanarak belirleyici;  nitelikli ve kitlesel, hiç bir adım atamadı...

Peki, 16 yılda Avrupa`da neler oldu, bunun farkında mıyız?

2001,  Almanya;  2000 Avrupa Şampiyonasında, son 4 takımın dışında kalınca; büyük bir Eğitim  hamlesi başlattı...

2003, UEFA; Türkiye`de uygulaması zorunlu 5 kriteri ortaya koydu. Ama kulüpler uygulamadı, TFF`nin de umurunda olmadı.. Kulüpler, Kurumsal Yönetim ve Gençlik Geliştirme konusunda bir arpa boyu yol alamadı...

2007, Almanya; başlattığı Futbol Eğitim Sistemini güvence altına alacak, güçlendirecek, sürekli iyileştirecek ve yaygınlaştıracak olan; Akademilere Belgelendirme (Sertifikasyon) Zorunluluğu getirdi...

2011,  TFF başkanı M. Ali Aydınlar`ın ilk beyanatı; "Yurtdışındaki, Almanya`daki çok az sayıdaki gencimiz çok iyi eğitiliyor ama ülkemizde eğitemiyoruz. Burada bir gariplik var, bunun üzerine gideceğiz..." şeklindeydi.           (Şike / FETÖ çıktı...) Hiçbir adım atılmadı...

2012,  Almanya; başlattığı Futbol Eğitim sisteminin 10 yıllık sonuçlarını değerlendirdi ve bir kitap haline getirdi ve  dünyaya duyurdu.

2013, ABD Futbol Federasyonu; (100. Kuruluş yılında) Alman Futbol Eğitim modelini; Amerikan Teknik Direktörlerine kurslarında aktardı...

Avrupa`da 14 yılda bunlar hızla gelişirken; TFF ve Paydaşları (20 bin üyeli TÜFAD dahil) hiçbir şey söylemediler, teşvik etmediler ve yapmadılar... Peki Bursa`da ne var ne yok diye bakarsak;

2014 Haziran Brezilya;  ALMANYA,  2014 DÜNYA Kupası ŞAMPİYONU OLDU...

2014 Eylül Rusya Antrenörler toplantısı, LÖW; "Dünya şampiyonluğu Almanya`daki mükemmel eğitim ve antrenmanın bir ürünüdür... Bir oyuncuyu şampiyon yapan Altyapı Antrenörleridir..."

2014 Eylül Bursa TÜFAD`A kayıtlı bir Teknik Direktör (M. Tan); TFF Akademi Ligi, Profesyonel ve  Amatör takımların, Organizasyon yapılarını, Futbol Eğitimi niteliğini ve kapsamı değiştirecek, geliştirecek  bir projeyi TFF yetkilisine sundu... (Proje,  İlgisi olmadığı halde, Bursa TÜFAD Şubesine ithaf edilerek onun projesi şeklinde sunulmuştur...İznik 3.5 saat)

2014 Ekim: F. Terim LETONYA (1-1)maçı sonrası;

"...Ben aynı zamanda TFF`nin Türkiye Futbol Direktörüyüm....Türk futbolunun genel sıkıntılarına çareyi de benim bulmam lazım..... Beraberliğin bir özrü yok. Bunu kabullenemem. Bir yanlışımız ve eksiğimiz var. Tanıyı iyi koyup... üstüne gitmemiz lazım.....Hepimiz, oturacağız ve doğruları konuşacağız. çok köklü değişiklere devam etmemiz lazım. Konuşmadan çok eylem zamanıdır.

2014 Kasım Bursa; Proje için "çok heyecanlandım..."  diyen  TFF yetkilisi, Bursa`ya 5 Antrenörle gelmek için randevu 1 Kasım 2014 için randevu istemiş, Bursa`dan 10 TFF den 5 antrenörün katılacağı toplantı,  bir gün öncesi  iptal edilmiştir.

2015 Ocak: Uluslararası Ant. Semineri, (İstanbul 6-7 Ocak 2015)

"...Kral çıplak demek için karşınızdayım..... Ülke futbolu maalesef iyiye gitmiyor..... Rakiplerin çok gerisinde, dibe vurmuş durumdayız.....Gençlik Geliştirme Programı, kötü, çok kötü,  %10 da iyi.  O da 4.5 tan 5 şeklindedir... Bazı şeyleri net görme, açık  biçimde ifade etme, yeni fikir ve görüşlere açık olma zamanıdır...Akılcı hedefler koyup... projeler yapma, uygulama, yeniden  değerlendirme, yapılandırma zamanıdır.... Yargılama, vurma zamanı değil, tüm paydaşlarla birlikte çözüm ortağı olma zamandır" 

2015 Şubat: Bursa TÜFAD`A kayıtlı bir Teknik Direktör (M. Tan); Eğitim Projesini TFF Beylerbeyinde Fatih Terim ve danışmanlarına sunulmuş, toplantı sonunda "hocam teşekkür ederiz,  sizi tekrar çağıracağız.." denilerek bir süre istenmiştir. (3 Teknik Direktörle birlikte 1.5 saat...)

2015 Mayıs: Bursa TÜFAD`A kayıtlı bir Teknik Direktör (M. Tan); Eğitim Projesini TFF antrenörlerine   Beylerbeyi`nde uzun bir toplantı yapılarak sunulmuştur...Toplantı sonunda,  "hocam, bizlere altın tepside bir proje sundunuz, teşekkür ederiz..." konuşmasıyla toplantı bitirilmiştir.  (Bursalı  10 antrenörle birlikte 4 saat...)

Proje; ne zaman, öncelikle hangi yoğunluktaki kentlerde, nasıl, kimlerle birlikte başlayıp yürütüleceği, gelişmenin kimlere nasıl, ne kadar sürede yansıyacağı ve ayrıca  Projenin hiç de önemli bir maliyetinin de olmadığı aktarılmıştır. Projeyi inceleyen uzman bir kişinin görüşü;  "Maliyeti olmayan, gönüllülük sistemi ile yönetilebilecek, bir program bütünlüğü içerisinde yapılabilir olgunlukta olduğunu düşünüyorum..." şeklindedir. (Prof. Şenay Koparan /mail ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Spor Bilimleri Fakültesi / Ağustos 2015)

2016, Ekim UKRAYNA maçı öncesi;  Fatih Terim Futbol Direktörlüğü kariyeri ve işi için; "...Doğrudan TFF`ye bağlı, dolaylı olarak akademi, iş dünyası, sivil toplum kuruluşlarıyla dirsek teması olan bir oluşum. Altyapısından, milli maçlarına, ülke ve bölge örgütlenmesinden, modern futbol anlayışının yerleşmesine kadar geniş bir yelpazede bir iş...." diyor... Ve Türkiye Futbol Direktörlüğü konumundan geriye adım atıyor ve yukarıda yazdığım 2 yıl önce söylediklerini de söylemiyor...(Devamı yarın…)

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 142