Bu treni kaçırmayalım


Son günlerde Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in dile getirdiği alt liglerde uygunluk şartı konusunda elimizde Yeşil Bursa’nın 2.Lig’de oynama şansı var.

Terim’in de belirttiği gibi 3.Lig’de oynayıp kriterlere uymayan kulüplerin fazlalığı Türk futbolu adına yarardan çok zarar sağlıyor.

Peki bu kriterler neler?

*Öncelikle kulübün kendine ait stadyumu, ya da göçebelikten ziyade sezonluk kiralanmış sabit bir stadyuma sahip olması,

*Kulübün antrenman ve tesislerinin uygunluğu,

*Kulübün mali açıdan sağlıklı bir durumda olması,

*Kulübün alt yapıda çeşitli yaş kategorilerinde Türk futboluna hizmet vermesi.

Bu kriterlere baktığımızda Bursa takımlarımız rahatlıkla 2.Lig lisansı alabilecek durumda.

Yeşil Bursa: Kendisine ait bir stadyumu, antrenman sahaları, alt yaş kategorilerinde mücadele eden takımları var. Fakat mali açıdan soru işareti!..

Bursa Nilüferspor: Kendisine ait stadyumu, antrenman sahaları, alt yaş kategorilerinde mücadele eden takımları var. Mali yapısı diğer takımlara göre oldukça iyi durumda!..

Orhangazispor:Kendisine ait stadyumu, antrenman sahaları, alt yaş kategorilerinde mücadele eden takımları var. Fakat mali açıdan soru işareti!..

Bursa temsilcimiz 3 takımında tek sıkıntısı maddi.

Maçlarını oynayacakları stadyumları, antrenmanlarını yapacakları sahaları ve en önemlisi başlarını sokabilecekleri bir kulüp binaları var.

Yıllardır Bursa futbolunda konuşulan / konuştuğumuz 1.Lig’de ya da en kötü 2.Lig’de bir pilot takımımızın olması, A takımda kadroya giremeyen oyuncuların orada kendisini geliştirip Bursaspor’a faydalı bir şekilde geri dönmesi konusu bugünlerde mümkün olabilir.

Türk futbolunda radikal adımların atıldığı bugünlerde 20-22 kişilik kadroyu sağlıklı bir maddi zemine oturtabilirsek, Bursaspor’un pilot takımının 2.Lig’de oynama fırsatı olacak.

Ne Oğuzhan Aynaoğlu’nu Adana Demirspor’a kiralarız, ne Furkan Soyalp’iBandırmaspor’a göndeririz, ne de U21’de yaşı dolduktan sonra 3.Ligler’de savrulup giden oyuncuların ahınıalırız.

Bursaspor yönetimi pilot takımı da camianın bir unsuru olarak görüp, maddi sıkıntısı dışında bir eksiği olmayan bu takımın 2.Lig’de oynayabilmesi ve A takıma hizmet etmesi için kolları şimdiden sıvaması gerekiyor.

Bu treni kaçırırsak belki başka sefer olmayabilir.


Bursa Haber Gazetesi /Tarık Tarım

HaberBursaspor.com

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 600