Kritik tarih


 Bursaspor’da artık gündem yaklaşan Olağan kongre olmaya başladı. Kulislerde konuşulan başkan adayları var. Resmi olarak adaylığını açıklayan ilk isim ise Timur Noyan oldu. Bizim kulağımıza gelen isimlerde var tabi ki. Net olmamakla beraber kulislerde konuşulan isimlerden bazılarını paylaşayım. 

İlk olarak eski başkanlardan Levent Kızıl’ın kardeşi, rahmetli Hikmet Şahin’in başkanlık yaptığı dönemde yönetici olan Ömer Kızıl. Bir diğer isim ise 2013-2014 sezonunda Erkan Körüstan’ın listesinde bulunan iş adamı Ali Ay.

 Kulislerde konuşulan isimlerin başında gelen kişi ise Mesut Mestan. Yöneticilik geçmişi herkes tarafından bilinen Mestan’ın Bursaspor’a olan hizmet aşkını duymayan Yeşil beyazlı kalmamıştır. Zor zamanda göreve talip olan takımın bugünkü başarısında rol oynayan mevcut başkan Recep Bölükbaşı’da kongrede aday olacak. 

An itibariyle 1’i resmi, toplam 5 adayın isimlerinin geçtiği kulisler yakında sona erer ve adaylar netleşir. Kongrede oy kullanacak genel kurul üyeleri de Bursaspor’u daha ileriye taşıyacak olan yönetim kurulu listesine oyunu vererek sevdasının yönetimini ona emanet edecek. Biraz da isimler üzerinden gitmeyi bir kenarıya bırakıp tarihlere yönelelim. Zira adaylardan daha önemli olan kongrenin hangi tarihte yapılacağı !.. Belirlenecek olan kongre tarihi Bursaspor açısından tarihi bir karar olacak. İki kulvarda yarışını devam ettiren Yeşil beyazlılar, yeni başkanına lig bitmeden mi, yoksa kupa maçından önce mi kavuşacak?

 İki ihtimali de kendi penceremden yorumlayayım. İlk ihtimal olan kongre tarihinin kupa maçı öncesi olması, artıları ve eksilerine bakarsak: Artıları: -Kupa’da finale çıkmak şüphesiz büyük bir başarı ve finaldeki muhtemel rakip Avrupa Kupaları vizesini lig sıralamasından alacağı için, Bursasporumuz Avrupa Kupaları’na katılma hakkı elde edecek ve 1 yıllık ceza böylece infaz edilmiş olacak.

 Bu da; mevcut yönetimin bir başarısı olarak Recep Bölükbaşı ve yönetimine artı puan kazandıracak. -Bir diğer artı da: Sözleşmesi sona eren futbolcularla henüz maçlar oynanırken sözleşme uzatma görüşmelerinin sağlıklı yapılmasına olanak sağlayacak. 

Eksileri: -Kongrenin yapılacağı hafta ve devamında kalan maçlarda olası bir yönetim değişikliği saha sonuçlarına olumsuz yansıyabilir. Yeni bir yönetim gelir ve radikal kararlar alırsa kalan maçlar lig ve kupada kaderimizi etkileyebilir. Bir de kongre tarihinin lig bitiminde yapılması durumundaki artı ve eksilerine bakalım.

 Artıları: -Futbolcular ve teknik heyet kongre sürecinden en az hasarla sıyrılıp maç konsantrasyonunda bir olumsuzluk yaşamaz. Mevcut yönetim, kupada finale kalınması halinde sezon boyunca yaşadıkları sıkıntılara rağmen emeklerinin karşılıklarını almalarının verdiği haklı mutlulukla finalde kürsüde bulunma fırsatını elde ederler.

 Eksileri: Sözleşmesi sona eren önemli oyuncularla transfer görüşmelerinde geç kalınması muhtemel olabilir. Mevcut yönetimin değişmesi halinde, özellikle kiralık olan Fernandao ve Josue, sözleşmesi sona eren Belluschi, Civelli ve teknik direktör Şenol Güneş ile yapılacak görüşmelerde olumsuzluklar ve iletişimsizlikler yaşanabilir. 

 Her sezon yaşanan ve herkesin muzdarip olduğu klasik konular olan transferde geç kalınması, sezon planlamasının geç yapılması ve futbolculara verilecek olan izin süresinin belirlenememesi gibi olumsuzları tekrar yaşayabiliriz. Uzun lafın kısası, yaklaşan kongrede kimin aday olacağından çok, ne zaman olacağı benim için önem sırasında zirvede bulunuyor. Bu yazdığım senaryolar geçmiş yıllarda yaşanan olumlu/olumsuz tecrübelerden yola çıkarak üretildi.

 Tüm yeşil beyaz sevdalılarının ortak görüşü: geç kalınmadan kongrenin yapılması ve mevcut kadronun korunması yönünde. Recep Bölükbaşı ve Yönetim Kurulu, Salı günü gerçekleştirilecek Divan Kurulu toplantısından önce kongre tarihinin kararını verecekler. Bu tarih camiamıza hayırlar getirir inşallah.

Tarık Tarım 
Bursa Haber
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 422