Ya batıcaz, ya çıkıcaz!!!


Önceki akşam gerçekleştirilen İdari ve Mali Kongre, camianın milatları arasında yer alan 1 Haziran 1963’da kuruluş, 1966-67 sezonunda 1.Lig’e yükselme, 1985-86 sezonunda kazanılan Türkiye Kupası ve 16 Mayıs 2010 Süper Lig şampiyonluğu gibi özel ve anlamlı bir tarih olabilir.

Neden mi?

Bu zamana kadar kimseye hesap sorulmadı, bu kadar şeffaf bir şekilde camianın karşısına çıkılmadı.

Başkan Ali Ay, “Burası kimsenin çiftliği değil. Hatayı yapan babamın oğlu olsa cezasını çeker, çekecek” cümlelerinin sözde değil özde olacağını hissettirmesi yeni bir dönemin başlangıcı kabul edilecek.

2-3 madde halinde ucundan azıcık paylaşılan denetleme raporları bile ağzımızı açık bırakırken, dip bucak incelendiğinde ne saçmalıklar göreceğiz heyecanla bekliyorum.

Şampiyon olduktan sonra elde edilen gelir, Ertuğrul Sağlam’ın transferleri ve stadyumun yenilenme sürecinde yapılan amatörlük sayesinde kulübü refaha ulaştırmamış, bilakis rahmetli İbrahim Yazıcı’nın yönetiminden Erkan Körüstan 90 milyon borçla kulübü devralmış.

Körüstan döneminde Frey ve Taiwo başta olmak üzere Türk Futbol Camiası’nın ‘ulemaları’tarafından yapılan transferler ve bol keseden imzalanan sözleşmelerden dolayı kulüp biraz daha borçlandı.

Ardından Recep Bölükbaşı yönetiminin 166 milyon lira borçla devraldığı kulübü, yaklaşık 1,5 yılda 72 milyon lira gibi rekor bir transfer gelirine rağmen 279 milyon borçla devretmesi (yaklaşık 185 milyon fazladan borç) Bursaspor’un köşeye sıkışması, hatta ve hatta namerde el açacak duruma gelmesini sağladı.


-Kaynak aranıyor-

Bu ekonomik darboğazdan çıkışın formülü belli:

-Yüksek ücretle sözleşme yapılan verimsiz oyunculardan bir şekilde kurtulmak,

-Stadyumun tüm unsurlarını pazarlayabilmek (kombine, loca, tribün ve stadyum isim hakkı),

-Eldeki mevcut yıldız oyuncuların satışı,

-Kulüp giderlerindeki kemer sıkma politikası.

Başkan Ali Ay ve yönetimi tüm bu maddelerde faaliyete geçti. Stadyumun isim hakkı için yapılan önemli görüşmelerde çok yakında sonuç alınabilir ve Timsah Arena’nın ismi birden değişebilir.


-Revizyon sinyali-

Mevcut kadroda köklü bir revizyon sezon sonunda olacak. Alıcısı olandan para kazanılacak, olmayan ‘yıldızlar’ alacaklarına karşılık kulüpten gönderilecek. Ayrıca 2 önemli oyuncuya da ciddi teklifler var, en yüksek meblağlara bu oyuncular gönderilecek.

Gelecek sezon düşük maliyetli özellikle yerli oyuncular takıma kazandırılacak. Eren Albayrak, Eren Derdiyok, Koray Altınay, Emrah Başsan, Serdar Kurtuluş, Engin Bekdemir, Sefa Yılmaz, Bilal Kısa gibi oyuncuların listede olduğunu, yeni sezonda kadroya dahil edilmek istendiğini biliyorum. Hangisi olur, bekleyip göreceğiz.

 

-Necid kendini bitiriyor-

Son olarakta Tomas Necid konusunda 1-2 cümle kurayım. Devre arası transfer edilen Deniz Yılmaz, sezon sonunda Tomas Necid’in gol sayısını geçerse hiç şaşırmam.

Necid bu formunu devam ettirdiği takdirde Euro 2016’yı sahaya yakın en güzel yerlerden birisi olan yedek kulübesinde izler. Sezon sonunda da kendisine kulüp arar.

Ligin ilk yarısındaki Necid gitti, yerine yalan koşular yapan ruhsuz bir Necid geldi. Kendisini yenilemezse, hayatındaki yeniliklere yelken açar.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 436