Yeni sezon, yeni umutlar


Rüzgarın yönünün sürekli farklı noktalardan estiği bir sezonu geride bırakıyoruz. Akılda kalan maç sayısı belki az, fakat olay sayısı çok.

Yönetim, antrenör, stadyum ve kadro değişiklikleri sezonu sancılı geçirmemizi sağladı. 2015-2016 sezonu sportif açıdan büyük bir kayıp olarak hafızamızdaki yerini alacak.

Sevindiğimiz olaylar olmadı mı? Tabi ki oldu.

Mesela Batalla’nın geri dönmesi. Mesela yönetim değişikliği…

Gelelim artık yeni sezonun planlamasına…

Geçtiğimiz sezondan acı tecrübeler elde ettik. Çok ve isimli transfer yapmak başarı garantisi getirmiyormuş, onu yaşayarak öğrendik. Kağıt üzerinde isimleri değerli olmasına rağmen, saha içindeki verimi bunun tam tersi olan oyuncularla dolu takım. Öncelikle bunların temizliği şart.

Nitekim en az zararla bu iş atlatılacaktır.

Yeni sezonun transfer stratejisini Hamza Hamzaoğlu açıkladı; “Belki isimleri büyük olmayacak, ama sahadaki verimi en yüksek olan oyuncuları tercih edeceğiz” dedi. Bu cümleden anlaşılan; sözde değil, özde faydalı oyuncuların transferlerini bekleyelim.

Başkan Ali Ay’da gelecek sezonun planlaması hakkında bilgiler verdi. “Benden yıldız oyuncu transferi istemeyin. Batalla’nın ilk geldiği yıllardaki gibi kaliteli ve ucuz oyuncular bulacağız” diyerek, transferde milyon euroların, komisyonların havada uçuştuğu değil, maliyetli ve kaliteli nokta atışlarının yapılacağını belirtti.

Bu bilgiler ışığında Bursasporlular büyük beklentilere kapılmasın.

Ama bu demek değildir ki, “gelecek sezona başarılı bir kadro kurulmayacak.” Lige baktığınızda Başakşehir, Konya, Osmanlı, Akhisar Bld. gibi takımlar yüksek bütçelerle yıldız isimlerle bugünkü konumlarına gelmediler.

Doğru planlama, takıma en yüksek katkıyı sağlayacak oyuncuyu bulma, ekonomik anlamda herkesin memnun olduğu bir ortam sezon sonunda bizleri mutlu edecek bir tabloya kavuşturabilir.

Her şeyi yönetim ve oyuncu grubundan beklemek yetmiyor. Hem basın, hem taraftar, hem kentin, kısacası tüm camianın da bu kritik değişime destek vermesi gerekiyor. Bursaspor küçülmüyor, aksine doğru planlamayla bir adım daha ileriye gidiyor.

Genç oyuncuların adaptasyonu tam olarak sağlandığında gelecek sezon eminim Kubilay ve Furkan Soyalp ilk 11’in değişilmezleri olacaklar. Mert Örnek, Emirhan Aydoğan, Furkan Emre Ünver rotasyonun önemli parçaları, Sedat Dursun, Talha Çalışkan, İsmail Can Çavuşluk, Ekrem Kılıç gibi oyuncular da dönem dönem A takım kadrosuna çıkabilecek isimler olacaklardır.

Transferde de Merter Yüce’nin ardından, İsmail Konuk, Eren Albayrak, Sefa Yılmaz, Engin Bekdemir, Emrah Başsan, Koray Altınay gibi yetenekli isimlerin takıma kazandırılmasıyla gelecek sezon yerli ağırlıklı savaşçı bir takım izleyeceğimizi düşünüyorum.

‘Vefa’, ‘Feda’ ne denilirse denilsin, gelecek sezon ekonomik anlamda bir dizi tedbirler uygulanacak olsa da sportif açıdan büyük başarılar elde edeceğimizi düşünüyorum.

Bize düşen; takımı yönetenlere maddi manevi destek vermektir.

Hatalar elbet olacaktır, fakat bu dönemde kesinlikle kasıt olmayacaktır.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 426